Киев под целоcна опсада на руската војска, евакуација е невозможна, сите излези се блокирaни

t

Руските војници го опколија Киев – градоначалникот на главниот град Виталиј Кличко изјави дека евакуацијата од градот е невозможна.

„Не можеме да се евакуираме. Сите излези се блокирани. Во моментов сме опкружени“, изјави Кличко во интервју за Асошиетед прес.


Кличко, исто така, рече дека Киев е на работ на хуманитарна катастрофа:
„Сè уште имаме струја и вода и парно во нашите домови. Но, инфраструктурата за испорака на храна и лекови е уништена“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Копаат ровови за гробници, полицијата секој ден…

Масовните гробници кои во последните неколку дена…

Кулеба се пофали: Пристигнува ново тешко оружје…

Украинскиот министер за надворешни работи, Дмитриј Кулеба…

САД не престанува: Нови санкции за две…

САД денеска воведоа санкции за две руски…

Путин става крај на доминацијата на САД…

Путин создава геополитички проект кој ја прекинува…

(Видео) Русите направија “пепел”: Штаб на украинската…

Главниот штаб на украинската армија во Дњепропетровск…