Објавено на:

Киев потврди: Сите членови на екипажот на авионот што се урна во Грција се Украинци

t

Сите членови на екипажот на украинскиот транспортен авион Антонов-12 што се урна во северна Грција се државјани на Украина, соопшти денеска портпаролот на украинското Министерство за надворешни работи, Олег Николенко.

Тој на својот Фејсбук профил соопшти дека прелиминарната причина за несреќата во која загинаа сите членови на екипажот е дефект на еден од моторите.

Тој додаде дека по инструкции на министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, е формиран оперативен штаб во Конзулатот на Украина во Солун.

– Украинските конзули веќе пристигнаа на местото на несреќата и соработуваат со спасувачите и припадниците на грчката полиција со цел да се утврдат сите околности на инцидентот, изјави Николенко.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Расте тензијата меѓу Грција и Турција, овојпат…

Турција уште еднаш ја искривува реалноста во…

Обединети против сè македонско: Грција ќе ѝ…

Ќе ја поддржам иницијативата за подигање спомен…

Захарова: Можно е САД да подготвуваат нов…

Можно е Соединетите Американски Држави да подготвуваат…

Запалена кола на италијанска дипломатка во Атина:…

Анархистичката група „Јадро на одмазда Карло Џулиани”…

Кличко: Ќе нè погоди апокалипса како во…

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко во интервју…