Објавено на:

Киев разочаран од Виена: Австрија предложила Украина да не биде „полноправна“ членка на ЕУ

t

Шефот на австриската дипломатија, Александар Шаленберг, смета дека е неопходно да се најде посебен модел за соработка на Украина со ЕУ, наместо да се гарантира нејзиното полноправно членство во ЕУ. Тој истакна дека во позадината на желбата на Украина да биде дел од ЕУ, не треба да се заборават земјите од Западен Балкан, кои долго време чекаат да влезат во ЕУ, така што е неопходно да се изнајде „нов концепт на европската политика за соседство“.

Украинското Министерство за надворешни работи е разочарано од предлогот на шефот на австриската дипломатија Александар Шаленберг да се најде посебен начин Киев да соработува со ЕУ наместо полноправно членство. Ова денеска го соопшти портпаролот на одделот Олег Николенко.

„Ние сме разочарани од изјавите на сојузниот министер за надворешни работи на Австрија за европската иднина на Украина. Ги сметаме за стратешки кусогледи и не се во интерес на обединета Европа“, напиша Николенко во коментарот објавен на веб страната на Министерството.
„Украина ги има сите причини да бара признавање на нејзината „стратешка улога за ЕУ“, смета Николенко.

Претходно денеска, австриски медиуми јавија дека Шаленберг смета дека е неопходно да се најде посебен модел за соработка на Украина со ЕУ, наместо да се гарантира нејзиното полноправно членство во ЕУ. Тој истакна дека во позадината на желбата на Украина да биде дел од ЕУ, не треба да се заборават земјите од Западен Балкан, кои долго време чекаат да влезат во ЕУ, така што е неопходно да се изнајде „нов концепт на европската политика за соседство“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шпански весник: Меси се враќа во Барселона?!

Шпанскиот спортски дневен весник „Diario sport“ пишува…

Вардар поразен од Целје: Струшкиот турнир има…

Струшкиот ракометен турнир кој летово се одржува…

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Утре е Преображение Господово: Ова се народните…

Православна црква и нејзините верници утре го…

Кина забрзано купува злато: Увозот најголем во…

Кина забрзано купува злато. Кина купила повеќе…