Објавено на:

Киев стравува од слабеење на западната поддршка: Медиумите губат интерес за конфликтот

t

Киев се плаши од слабеење на поддршката од западните земји бидејќи медиумите губат интерес за конфликтот, пишува The Guardian.


Ова води кон „нормализација“ на конфликтот, при што голем дел од земјата се чувствува без контакт со борбите на истокот.
Како што кризата продолжува, Украина станува сè позависна од воената и економската помош од Западот.

„Испораките на оружје сè уште се на врвот на листата на барања на Киев“, се забележува во написот.
Во исто време, како што нагласи колумнистот на публикацијата Ден Саба, во Украина се незадоволни од темпото на воената помош и ја критикуваат владата на претседателот Владимир Зеленски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Како македонски политичари: Русија и Украина меѓусебно…

Киев и Москва денеска повторно меѓусебно се…

Подољак: Преговори со Русија би значеле пораз…

„Денешните преговори со Русија би значеле само…

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…