Кимих: Ми доаѓа да пропаднам во земја!

t

Германската репрезентација е елиминирана од Светското првенство во Катар. Германците завршија на третото место во групата Е зад Јапонија и Шпанија и ќе мора да се вратат дома вторпат по ред по само три натпревари на Мундијалот.

Германија синоќа во последното коло од групната фаза ја совлада Костарика со 4-2, но поради победата на Јапонија над Шпанија од 2-1 пропушти пласман во осминафиналето.

Еден од најискусните играчи во тимот на „панцирите“, играчот од средниот ред на Баерн, Џошуа Кимих, во изјава по натпреварот истакна дека испаѓањето од Мундијалот е катастрофа.

„За мене ова е најлошиот ден во мојата кариера. Би пропаднал во земја! На крајот на краиштата, мислам дека овие неуспеси се поврзани со мене”, вели Кимих.

Репрезентацијата на Германија го освои Светското првенство во Бразил во 2014 година, но не се прослави на следните три големи натпреварувања.

На ЕП 2016 испаднаа во полуфиналето, на СП 2018 веќе во групната фаза, додека на минатогодишното ЕВРО испаднаа во осминафиналето.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Груевски ги подбра властите: Неспособни сте, корумпирани…

Пишува Никола Груевски на Фејсбук: Разорениот земјотресот…

ТРАГЕДИЈА ВО КАНАДА: Автобус удри во градинка,…

Градски автобус денеска удри во градинка во…

Зеленски: Велика Британија им помага на „украинските…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска во Лондон…

СЗО испраќа стручни тимови и авиони со…

Светската здравствена организација испраќа стручни тимови и…

Имал потекло од Тетово: Блажевиќ двапати за…

Легендарниот хрватски тренер, Мирослав Блажевиќ, кој почина…