Објавено на:

Ким го поканил Путин да ја посети Северна Кореја

t

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-Ун го покани рускиот претседател Владимир Путин да ја посети Северна Кореја, а рускиот лидер ја прифати поканата, јавува севернокорејската централна телеграфска агенција.
Агенцијата додава и дека двајцата лидери размениле подароци пред приемот организиран во чест на Ким Јонг-Ун.


За време на приемот, лидерот на Северна Кореја изјави дека е подготвен да изгради стабилни долгорочни односи ориентирани кон иднината со рускиот претседател.
Како што се наведува, дочекот поминал во неформална и пријателска атмосфера, „исполнета со топло чувство на братство“.
Во соопштението се наведува дека Ким и Путин разговарале за зајакнување на тактичката и стратешка соработка меѓу двете земји, како и поддршка во заедничката борба против воените закани и провокации.
Лидерот на Северна Кореја во средата се сретна со рускиот претседател Владимир Путин. Ова е негова прва посета на Русија од 2019 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…