Објавено на:

Ким не го рецка Западот: Северна Кореја тестираше нов вид на “водено оружје” и покрај сите предупредувања

t

Пјонгјанг тврди дека успешно тестирал „водено оружје од нов тип“, наводно дизајнирано да ја зголеми ефикасноста на неговите „тактички нуклеарни оружја“. Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-Ун беше присутен за да го набљудува лансирањето, извршено во непознато време и локација.

Неколку слики без датум објавени од државната новинска агенција KCNA во неделата покажуваат истрелување на најмалку една ракета од мобилна платформа за лансирање, како и насмеана Ким, опкружена со неговите генерали.

„Новиот тип на тактичко водено оружје… има големо значење за драстично подобрување на огнената моќ на артилериските единици со долг дострел на фронтот и за подобрување на ефикасноста во операцијата на тактичките нуклеарни оружја на КНДР и диверзификацијата на нивните мисии за огнена моќ“, соопшти КЦНА.

Пјонгјанг не откри никакви технички детали за ракетата, но се вели дека пробното лансирање е „успешно“. На една од објавените фотографии се гледа прашина и чад што се издига од мал остров.

Војската на Јужна Кореја подоцна соопшти дека била свесна и следела два проектила кои летале околу 110 километри со суперсонична брзина во Јапонското Море околу 18 часот во саботата. Инцидентот го натера Сеул да свика седница на претседателскиот Совет за национална безбедност во недела.

Честитајќи им на развивачите на новото оружје, Ким Џонг-ун наводно „дал важни упатства за понатамошно градење на одбранбените способности и нуклеарните борбени сили на земјата“.

Во понеделникот, Северна Кореја одбележа 10 години од владеењето на Ким Џонг-ун, со прослави кои траат цела недела, вклучително и голем јавен настан со огномет во петокот во чест на 110-годишнината од раѓањето на неговиот дедо Ким Ил-Сунг – основачот на нацијата. и прв водач. Земјата е управувана од три генерации на семејството Ким од 1948 година и се смета за најизолирана држава во светот.

За време на неговото владеење, Северна Кореја значително ја подобри воената моќ на земјата и изврши четири од нејзините шест нуклеарни тестови, наводно постигнувајќи веродостојни способности за фисија и фузија. Неговите вооружени системи со долг дострел, кои вклучуваат различни платформи за копно, железница и море, веќе се смета дека се способни за удар дури до САД.
Минатиот месец, Северна Кореја го изведе своето прво целосно пробно лансирање на ICBM од 2017 година, ставајќи ги Сеул, Токио и Вашингтон во висока готовност. Некои официјални лица изразија загриженост дека Пјонгјанг би можел да изврши нова нуклеарна проба.

Новиот тест доаѓа во време на зголемени тензии во регионот и вжештена реторика откако официјални лица во Јужна Кореја го посетија Вашингтон минатата недела и, наводно, побарале прераспоредување на голем број американски стратешки средства, вклучувајќи носачи на авиони, нуклеарни бомбардери со долг дострел и подморници. Пјонгјанг постојано го осудува американското воено присуство во регионот како провокативно, особено неговите вежби одржани со Јужна Кореја, гледајќи ги вежбите како проби за инвазија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ГОЛЕМА АКЦИЈА НА ЕВРОПОЛ: Над 500 лица…

Европол уапси 566 лица и заплени над…

(Видео) Моди леташе со борбени авиони произведени…

Премиерот го постави домашното производство на оружје…

Зеленски се жали: Откако почна конфликтот Израел-Хамас…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека испораките…

Косовското министерство за одбрана не открива дали…

Директорот на турската компанија „Бајкар“ од која…

Приведен гостиварец, пронајдени дрога и оружје

Полициски службеници од СВР Тетово вчера околу…