Објавено на:

Ким не го “рецка” Западот: Јужна Кореја и Јапонија реагираат дека е лансирана нова балистичка ракета

t

Шефовите на војската на Јужна Кореја тврдат дека Пјонгјанг лансирал балистичка ракета 14-та оваа година – во Јапонското Море, само шест дена пред новиот претседател на Сеул, Јун Сук-Јол да ја преземе функцијата.

Токио го поддржа тврдењето на Јужна Кореја, додавајќи дека ракетата поминала 500 километри и погодила висина од 800 километри.

Јапонскиот премиер Фумио Кишида изјави дека неодамнешните лансирања на Пјонгјанг „не можат да се толерираат“ пред средбите со италијанскиот и британскиот лидер во наредните денови, каде што дополнително ќе го притисне ова прашање.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЌЕ ПАДНЕ СЕВЕРНА?! “Преспанскиот договор” во четврток…

Предметот во кој е оспорен Указот и…

САД ќе воведат санкции кон Русија и…

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден нема…

Ја чека ли Украина корејско сценарио?!

Украинскиот конфликт потсетува на Корејската војна, пишува…

Турција успешно ја тестираше “Тајфун”: Домашно развиена…

Турција изврши успешно тестирање на домашно развиената…

Ништо од лансирањето на ракетата на НАСА:…

Вторпат за пет дена НАСА го запре…