Објавено на:

Ким не го “рецка” Западот: Јужна Кореја и Јапонија реагираат дека е лансирана нова балистичка ракета

t

Шефовите на војската на Јужна Кореја тврдат дека Пјонгјанг лансирал балистичка ракета 14-та оваа година – во Јапонското Море, само шест дена пред новиот претседател на Сеул, Јун Сук-Јол да ја преземе функцијата.

Токио го поддржа тврдењето на Јужна Кореја, додавајќи дека ракетата поминала 500 километри и погодила висина од 800 километри.

Јапонскиот премиер Фумио Кишида изјави дека неодамнешните лансирања на Пјонгјанг „не можат да се толерираат“ пред средбите со италијанскиот и британскиот лидер во наредните денови, каде што дополнително ќе го притисне ова прашање.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Опомена? Кинеска ракета го осветли небото…

Небото над Малезија беше осветлено од делови…

Русија ги заврши тестовите на хиперсоничната крстосувачка…

Русија ги заврши тестовите на својата хиперсонична…

(Видео) Руските новинари продолжуваат со закани: “Една…

Водителот на руската државна телевизија „Русија 1“, Дмитриј…

(Видео) Западот на нозе: Кина тестираше мистериозна…

Според проценките на воениот порталот „The War…

Украиците објавија: Ракета падна во резиденцијата на…

Секретарот за медиуми на украинскиот претседател Володимир…