Објавено на:

Кина „внимателно ја следи“ ситуацијата во Украина и повика на воздржаност

t

Кина соопшти дека ја следи ситуацијата во Украина и повика на „воздржаност“ од сите страни откако рускиот претседател Владимир Путин нареди воена операција на европскиот сосед.

„Кина внимателно ја следи најновата ситуација и ги повикуваме сите страни да останат воздржани и да спречат ситуацијата да излезе од контрола“, рече портпаролката на Министерството за надворешни работи Хуа Чунјинг на редовниот брифинг.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кога Србија ќе влезе во ЕУ ќе…

Српската министерка за евроинтеграции, Јадранка Јоксимовиќ, изјави дека кога…

Возбудливата љубовна приказна на Европејците и Украинците…

Се чини дека возбудливата љубовна приказна на…

Официјално: Луганск е под целосна контрола на…

Министерот за одбрана Сергеј Шојгу му пријавил…

Ништо од единството: Ситуацијата во Украина ги…

Британски весник: Ситуацијата во Украина го подели…

Русите гневни: Украина го ганатира Белгород, има…

Најмалку три лица загинаа, а десетици станбени…