Објавено на:

Кина ги обвини САД: Се обидуваат да воспостават паралелно НАТО

t

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји сугерираше дека вистинската цел на стратегијата на Соединетите Држави во Индо-пацифичкиот регион е да се воспостави нова верзија на НАТО, предупредувајќи ја Белата куќа дека секој обид да го стори тоа ќе биде спречен.

Говорејќи на маргините на 13-тиот Национален народен конгрес во понеделникот, Ванг го обесхрабри Вашингтон да дејствува на начин што би предизвикал нестабилност во регионот во услови на територијални спорови меѓу Кина и другите нации.


„Азиско-пацификот е перспективна земја за соработка и развој, а не шаховска табла за геополитички натпревар“, рече Ванг.

Критикувајќи ги САД, Ванг тврдеше дека американскиот пристап има за цел само да ја одржи доминацијата преку „блок политика“ во областа, за која Пекинг верува дека ќе ја поткопа политичката и економска унија на Асоцијацијата на нациите од Југоисточна Азија (АСЕАН), која веќе постои.
Освен што разговараше за регионалните грижи, првиот човек на Кина изјави дека Пекинг е подготвен и подготвен да одигра конструктивна улога во конфликтот меѓу Русија и Украина, нудејќи да ги олесни мировните разговори и да работи со меѓународната заедница како посредник.

„Мораме да се придржуваме до принципот на неделива безбедност и да ги прифатиме легитимните безбедносни грижи на вклучените страни“, рече Ванг, додавајќи дека споровите мора да се решаваат „со мирни средства преку дијалог и преговори“.

Тој рече дека има потреба „да се воспостави избалансиран, ефективен и одржлив европски безбедносен механизам“.

Заедно со понудата за поддршка на Кина, Ванг рече дека Пекинг ќе работи на тоа да понуди поддршка на украинскиот народ погоден од ситуацијата, при што Здружението на Црвениот крст на Кина наскоро ќе испрати итна хуманитарна помош до европската нација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Русите го покажаа “трофејот”: Какво НАТО…

Руската војска која го зазеде Лиман, меѓу…

“Другата меѓународна” се шири: Кина и Русија…

Чекор кон зајакнување на моќниот светски блок…

Ќе станеме легитимна цел за Русија? Албанија…

„Опасни времиња“: Албанија со понуда за НАТО.…

НАТО има “правен имунитет”: Не може да…

НАТО одговори на тужбите на жртвите од…

Масовниот убиец од Тексас нападот го најавил…

Напаѓачот од Тексас кој усмрти 19 деца…