Објавено на:

Кина ги обвини САД: Се обидуваат да воспостават паралелно НАТО

t

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји сугерираше дека вистинската цел на стратегијата на Соединетите Држави во Индо-пацифичкиот регион е да се воспостави нова верзија на НАТО, предупредувајќи ја Белата куќа дека секој обид да го стори тоа ќе биде спречен.

Говорејќи на маргините на 13-тиот Национален народен конгрес во понеделникот, Ванг го обесхрабри Вашингтон да дејствува на начин што би предизвикал нестабилност во регионот во услови на територијални спорови меѓу Кина и другите нации.


„Азиско-пацификот е перспективна земја за соработка и развој, а не шаховска табла за геополитички натпревар“, рече Ванг.

Критикувајќи ги САД, Ванг тврдеше дека американскиот пристап има за цел само да ја одржи доминацијата преку „блок политика“ во областа, за која Пекинг верува дека ќе ја поткопа политичката и економска унија на Асоцијацијата на нациите од Југоисточна Азија (АСЕАН), која веќе постои.
Освен што разговараше за регионалните грижи, првиот човек на Кина изјави дека Пекинг е подготвен и подготвен да одигра конструктивна улога во конфликтот меѓу Русија и Украина, нудејќи да ги олесни мировните разговори и да работи со меѓународната заедница како посредник.

„Мораме да се придржуваме до принципот на неделива безбедност и да ги прифатиме легитимните безбедносни грижи на вклучените страни“, рече Ванг, додавајќи дека споровите мора да се решаваат „со мирни средства преку дијалог и преговори“.

Тој рече дека има потреба „да се воспостави избалансиран, ефективен и одржлив европски безбедносен механизам“.

Заедно со понудата за поддршка на Кина, Ванг рече дека Пекинг ќе работи на тоа да понуди поддршка на украинскиот народ погоден од ситуацијата, при што Здружението на Црвениот крст на Кина наскоро ќе испрати итна хуманитарна помош до европската нација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Најмалку осум лица ранети истрелување во…

Најмалку осум лица се ранети во истрелување…

Гугл контра Врховниот суд: Вработените ако сакаат,…

После одлуката на Врховниот суд на САД практично…

На Украина им се брза: Зеленски бара…

Украина прифатила дека членството во НАТО повеќе…

Блинкен: Санкциите имаат влијание кон Русија

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска во…

Анти-НАТО протест во Мадрид

Илјадници луѓе денеска протестираа во Мадрид поради…