Објавено на:

Кина ги повика САД да престанеле со обидите да им ги расипуваат односите со Русија

t

„Кина ги повика американските власти да престанеле со обидите да им ги расипуваат односите со Русија, поради украинската криза и да престанеле говорите за ривалство меѓу Кина и САД, изјави денеска портпаролот на министерството за надворешни работи Джао Лиџијан.

„ Вашингтон продолжува со пласирање лажни информации насред кризната ситуација во Украина во обид да ја оцрни Кина и да закова клин во односите меѓу Кина и Русија . САД очигледно се обидуваат да создадат противречност и да ја искористат за своите себични потреби. Вашингтон би требало да ги ревидира своите постапки“ изјавил Джао, пренесува ТАСС.


Според зборовите на кинескиот дипломат „САД се директно одговорни за непријателствата во Украина“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија објави: Загубивме двајца високи офицери во…

Русија призна дека изгубила двајца високи офицери…

(Видео) “Добредојдовте драги браќа”: Со камбани СПЦ…

Српскиот патријарх Порфириј, на својата фејсбук страница…

Не запира: ЕУ во април имала инфлација…

Потрошувачките цени во Европската унија во април…

(Видео) Путин распореди “Терминатори” во источна Украина

Во обид да го зајакне својот арсенал,…

НАТО ќе ги продолжи разговорите со Финска…

Претставниците на НАТО во средата не успеаја…