Објавено на:

Кина го лажирала бројот на починати од Ковид пандемијата

t

Кина го намалила бројот на кремирања минатата зима во својот квартален извештај, сокривајќи го клучниот показател за бројот на смртни случаи од пандемијата за време на најголемиот бран на Ковид во земјата, пишува „Гардијан“.

Кинескиот министер за внатрешни работи објави резиме на статистиката за бракови и благосостојба за четвртиот квартал од 2022 година минатиот петок, по неколкумесечни необјаснети одложувања, што ги поттикна шпекулациите дека земјата не можела да ги следи релевантните податоци.

Во кварталниот извештај недостасува бројот на кремирања одржани на национално ниво. На ниво на провинции, што е десетици региони, вклучително и Џиангсу и Жеџијанг, не ја вклучија бројката во нивните неодамнешни извештаи, додека некои допрва треба да објават некои податоци, објави South China Morning Post.

Земјата со 1,4 милијарди жители забележа над четири милиони кремирања во текот на третиот квартал од 2022 година. Квартална или годишна споредба може да се користи за да се процени бројот на смртни случаи поврзани со Ковид бидејќи Кина ненадејно ја укина својата политика за нулта Ковид минатата зима.

Ненадејниот пресврт од таканаречениот пристап нулта-Ковид резултираше со огромен бран што ги преплави болниците и мртовечниците минатиот декември. Сателитските снимки покажаа долги редици надвор од мртовечниците, додека некои крематориуми работеа деноноќно за да го следат приливот на тела.

Додека кинеската влада престана да го објавува дневниот број на случаи на Ковид и смртни случаи за време на бранот, сцените наговестија за сериозноста на ситуацијата и дека Кина лошо се справила со повторното отворање, пишува Гардијан.

Официјално, вкупниот број на смртни случаи во Кина од средината на декември до почетокот на февруари изнесува 83.150. Но, земјата беше обвинета за прикривање на вистинското влијание на пандемијата и недоволно пријавување на смртни случаи со стеснување на дефиницијата за смрт од Ковид.

Лекарите пријавија дека биле под притисок да ги препишат смртните случаи на Ковид, сметајќи ги само оние кои починале од пневмонија и респираторна инсуфициенција.

Истражувачите од Универзитетот во Хонг Конг во декември процениле дека околу еден милион луѓе во Кина би можеле да починат од Ковид, бидејќи земјата брзо ги укина ограничувањата наметнати од пандемијата.

Ву Зунју, главен епидемиолог во кинескиот Центар за контрола и превенција на болести, рече во декември дека земјата ќе пресмета и објави податоци за вишокот на смртност, бројот на вкупните смртни случаи за време на периодот на набљудување во споредба со историската основна линија, но сè уште јавно не се објавени информациите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кина му помага на партнерот од БРИКС…

Јужна Африка ја доби првата серија кинески…

Пекинг е премногу зафатен за да го…

Највисокиот функционер на Тајпеј рече дека меѓународната…

Студија: Карантините за време на Ковид-19 предизвикаа…

Дури и по завршувањето на карантините, забрзаното…

„Гаспром“ постави нов рекорд во испораката на…

На 25 ноември рускиот гасен гигант „Гаспром“…

Трилатерална средба за обнова на соработката помеѓу…

Министрите за надворешни работи на Јужна Кореја,…