Кина го лансираше најбрзиот интернет во светот

t

Кина ја лансираше најбрзата интернет услуга во светот – десет пати побрза од претходните.

Користејќи ја оваа врска, можен е пренос на податоци со брзина од 1,2 терабити во секунда помеѓу Пекинг на север, Вухан во централниот дел на Кина и Гуангжу на југ.

Станува збор за траса на оптички кабли долга повеќе од 3.000 километри, активирана во јули, а официјално пуштена во употреба дури сега, откако ќе бидат успешно извршени сите потребни тестови.

Ова достигнување е резултат на соработката меѓу Универзитетот Ксинхуа, операторот „China Mobile“ и компаниите Huawei и Cernet.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нетанјаху: Го поддржувам продолжувањето на примирјето

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вчера му рече…

Во Украина преку 400 населени места останаа…

Украина стравува од нова голема кампања на…

Четворица загинати во несреќа во полски рудник

Четири лица загинаа во рудникот Собиески во…

Свештеник пријавил непознати лица во полиција дека…

Две маскирани лица го симнале знамето на…

Малолетници со нож ограбиле врсници во Чаир!

СВР Скопје поднесе кривична пријава против двајца…