Кина го предупреди САД: „Нема да се двоумиме да започнеме војна“ за Тајван

t

„Тајван е кинески Тајван… Користењето на Тајван за задржување на Кина никогаш нема да успее“, рече кинескиот министер за одбрана.

Пекинг „нема да се двоуми да започне војна“ доколку Тајван прогласи независност, го предупреди кинескиот министер за одбрана неговиот американски колега во петокот на првите разговори лице в лице на двајцата, изјавија официјални лица.

„Ако некој се осмели да го подели Тајван од Кина, кинеската армија дефинитивно нема да се двоуми да започне војна без разлика на цената“, Ву Чиан го цитираше министерот за одбрана Веи Фенгхе за време на состанокот со Лојд Остин.

Кинескиот министер, исто така, вети дека Пекинг „ќе го уништи секој заговор за „независност на Тајван“ и одлучно ќе го поддржи обединувањето на татковината“, соопшти кинеското Министерство за одбрана.

Остин му рекол на својот кинески колега за време на разговорите во Сингапур дека Пекинг мора „да се воздржи од понатамошни дестабилизирачки активности кон Тајван“, соопшти американското Министерство за одбрана.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петковиќ: Изјавите на Курти дека ЗСО никогаш…

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија…

АИ: Жал ни е, но стоиме на…

Организацијата за човекови права „Амнести интернешнл“ (Amnesty…

Курти вели: Блокадата на патиштата на северот…

Косовскиот премиер Албин Курти во интервју за…

Почина великанот на македонската архитектура Петар Муличковски

Еден од великаните на македонската архитектура Петар…

Русија ги намалува можностите за инвеститорите од…

Руската централна банка денеска објави серија мерки…