Објавено на:

Кина забрзано купува злато: Увозот најголем во последните 5 години!

t

Кина забрзано купува злато.

Кина купила повеќе од 80 тони злато од Швајцарија во јули, двојно повеќе од јули и осум пати повеќе од мај, покажуваат податоците на швајцарската царина.

Увозот на злато во Кина е највисок во изминатите пет години, а експертите веруваат дека ќе продолжат да растат по затишјето поради заклучувањето на Ковид во големите градови.

Цените на кинеското злато имаат премија од околу 7 долари во споредба со меѓународните цени, што ги охрабрува инвеститорите во Кина да го зголемат увозот, за што е потребна државна лиценца.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кина апелира Русија и Украина да не…

Шефот на кинеската дипломатија, Ванг Ји, во денешниот…

Да беше во Македонија ќе го уанпредеа:…

Поранешниот кинески министер за правда Фу Женгхуа…

Си Џипинг: Кинеската армија треба да се…

Народноослободителната армија на Кина треба да се…

Кина воведе санкции против американски производители на…

Кина ги санкционира американските производители на оружје,…

Путин ги осуди провокациите на САД и…

Русија ги осудува провокациите на САД и…