Објавено на:

Кина има морална должност да воспостави мир во Украина, не да го поддржува агресорот, вели Борел

t

Кина има морална должност да придонесе за воспоставување мир во Украина и не смее да го поддржува агресорот во војната, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел.

-„Кина има морална должност да придонесе за праведен мир, не може да застане на страната на агресорот“, рече Борел по средбата со американскиот државен секретар Ентони Блинкен во Брисел.

Во меѓувреме жестоките борби продолжија на истокот од Украина. Портпаролот на Белата куќа Џон Кирби изјави дека битката за Бахмут се уште не е завршена, дека украинските сили се уште се во градот и дека Киев може да очекува помош од Вашингтон следната недела.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц бара светот да се обедини околу…

Германскиот канцелар Олаф Шолц остро ја нападна…

Лавров удри по ЕУ: Нацистите ќе влезат…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, предлага…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Кадиров “воскресна”: Жив и здрав сум!

На официјалниот Телеграм канал на чеченскиот лидер,…

Шојгу: Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа…

Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа највисоко…