Објавено на:

Кина им сржа на Г7: Не се мешајте во Тајван, обединувањето е неизбежно!

t

Кина ги повикува земјите од Г7 да престанат да се мешаат во внатрешните работи на Кина и да не испраќаат лажни сигнали до поддржувачите на независноста на Тајван.

Пекинг нагласи дека тоа може да биде „исклучително опасно“.

„Тајван е дел од Кина, а тајванското прашање е исклучиво внатрешно прашање на Народна Република Кина, која не толерира надворешно мешање. Соединетите држави и Западот ги повлекуваат сојузниците на своја страна да играат на тајванската карта во обид да го ограничи развојот и обединувањето на Кина“, соопшти на денешниот брифинг Ма Ксијаогуанг, официјален претставник на Канцеларијата на кинескиот државен совет за прашања на Тајван.

Според него, Западот за да ги постигне своите цели ги игнорира провокациите на раководството на Тајванската Демократска напредна партија. И во исто време дека тој е оној кој е уништувач на мирот и стабилноста во Тајванското Море.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Денеска започнува воената вежба на Кина во…

Кина денеска почнува воени вежби во некои…

Кина разви и тестираше дрон за промена…

Кина разви нов систем на дронови за…

Фенгхе: Кина не може да се “скроти”,…

Кинеската Народноослободителна армија не се плаши од…

Црвен аларм во Кина: Најмногу заразени со…

Во Кина се регистрирани повеќе од 2.400…

“Глобал Тајмс”: Европа нема да ги жртвува…

Европа ги трпи последиците од украинската криза…