Објавено на:

Кина им сржа на Г7: Не се мешајте во Тајван, обединувањето е неизбежно!

t

Кина ги повикува земјите од Г7 да престанат да се мешаат во внатрешните работи на Кина и да не испраќаат лажни сигнали до поддржувачите на независноста на Тајван.

Пекинг нагласи дека тоа може да биде „исклучително опасно“.

„Тајван е дел од Кина, а тајванското прашање е исклучиво внатрешно прашање на Народна Република Кина, која не толерира надворешно мешање. Соединетите држави и Западот ги повлекуваат сојузниците на своја страна да играат на тајванската карта во обид да го ограничи развојот и обединувањето на Кина“, соопшти на денешниот брифинг Ма Ксијаогуанг, официјален претставник на Канцеларијата на кинескиот државен совет за прашања на Тајван.

Според него, Западот за да ги постигне своите цели ги игнорира провокациите на раководството на Тајванската Демократска напредна партија. И во исто време дека тој е оној кој е уништувач на мирот и стабилноста во Тајванското Море.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија нека мрзне: Русија го обнови главниот…

Планираните работи за одржување на гасоводот „Силата…

Камала Харис ги осуди вознемирувачките потези на…

Американската потпретседателка Камала Харис ги осуди „вознемирувачките“…

Кинески двојни аршини: Тајван е Кина, ама…

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи…

Апасиев дел од прославата по повод 73-годишнината…

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев, беше дел…

Кина апелира Русија и Украина да не…

Шефот на кинеската дипломатија, Ванг Ји, во денешниот…