Објавено на:

Кина кон земјите од Г7: Гледајте си ја својата работа! Нема санкции за Русија

t

Пекинг го отфрли барањето на Г7 да ја прекине поддршката за Русија поради сеопфатните санкции.

Кина одговори на барањето на Г7 Пекинг да ја прекине поддршката за Русија во услови на опсежни санкции од Западот, наведувајќи дека земјата одлучува за својата позиција и политика врз основа на „самата заслуга“ и дека седум земји-членки треба да се фокусираат на своето. прашања наместо да се меша во внатрешните работи на другите земји.


Изјавата дојде откако министрите за надворешни работи на Групата седум (Г7), која ги вклучува Соединетите Американски Држави, Германија, Италија, Канада, Велика Британија, Франција и Јапонија, објавија изјава во саботата во која го повикаа Пекинг „одлучно“ да ја повика Русија да стави крај на војната. во Украина и да се воздржи од давање економска и воена помош за Кремљ. Групата, исто така, инсистираше на тоа дека Кина „го поддржува суверенитетот и независноста на Украина“ и „ја повикува Русија да ја прекине својата воена агресија против Украина“.

Во сеопфатната изјава дополнително се предупреди Пекинг „да не и помага на Русија во нејзината војна за агресија против Украина“, „да не ги поткопува санкциите наметнати на Русија“ и да не ги оправдува руските акции во Украина со користење на „манипулации со информации, дезинформации и други“.

За време на денешната прес-конференција, портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Жао Лиџијан ги осуди барањата и ги повика земјите од Г7 да престанат да воведуваат незаконски санкции и да провоцираат други земји, а наместо тоа да се фокусираат на други важни глобални и домашни прашања.

„Ги повикуваме земјите од Г7 вистински да се фокусираат на мирот и развојот ширум светот, да престанат да користат двојни или дури повеќекратни стандарди, да престанат да испраќаат воени авиони и бродови до границите на другите земји со или без причина да ја покажат својата сила. “, рече тој. Извинете за печатот.

Тој, исто така, инсистираше седумте нации „да престанат да одат во други земји за да организираат“ обоени револуции „во секоја прилика“ и да престанат да воведуваат санкции врз суверени земји што користат „екстратериторијална јурисдикција“.

Г7, исто така, изрази загриженост за вмешаноста на Кина во и околу Источното и Јужното Кинеско Море, советувајќи го Пекинг да избегнува закани, принуда, заплашување и употреба на сила, барајќи од Кина да им дозволи на непристрасните набљудувачи пристап до Ксинџијанг и Тибет. Групата, исто така, повика на мир и стабилност во Тајван и изрази поддршка за учеството на Тајван на Светското здравствено собрание и техничките состаноци на СЗО.

Кина ги смета овие забелешки за грубо мешање во нејзините внатрешни работи и рече дека изјавите на Г7 „сериозно ги прекршуваат основните норми на меѓународните односи“.

„Она што сакам да го нагласам е дека работите поврзани со Тајван, Ксинџијанг, Тибет и Хонг Конг се чисто внатрешни работи на Кина и не толерираат мешање на никакви надворешни сили. „Г7 нема право ниту квалификација да покажува со прст кон внатрешните работи на Кина“, изјави денеска портпаролот на кинеската амбасада во Велика Британија.

„Ги повикуваме членките на Г7 да управуваат со работите на својата земја, да ги решат прашањата за човековите права и да направат нешто сериозно за да го врати мирот во Европа, наместо да ги калат другите земји, да се мешаат во внатрешните работи на другите земји и да создаваат проблеми насекаде“, портпаролот на амбасадата. заклучи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Полски медиум: Калининград можеше да биде наш,…

Полски "Онет": Калининград можеше да биде наш,…

Путин “удри метла”: Големи промени во командата…

Руското Министерство за одбрана соопшти дека раководството на централните…

(Видео) Тешко на Украинците: Русија објави снимки…

Руското Министерство за одбрана објави снимка од…

Да ја прогласат за народен херој: Украинска…

Војниците поставувале мини кога коза, која побегнала…

(Видео) Малку ги изненади: Шојгу им упадна…

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу беше…