Објавено на:

Кина: Никој не сака Tрета светска војна

t

Никој не сака почеток на Третата светска војна, сите страни мора да покажат воздржаност по прашањето за кризата во Украина и да не дозволат конфликтот да се прошири, изјави претставникот на кинеското Министерство за надворешни работи, Ванг Вебин на брифингот со новинарите.

„Нема некој кој би сакал почеток на Третата светска војна, се надеваме дека сите страни ќе останат мирни и воздржани и дека нема да дозволат ескалација на ситуацијата и постигнување мир што е можно поскоро“, рече дипломатот.

Ванг посочи дека во сегашната ситуација неопходно е да се поддржат дијалогот и преговорите за да се спречи ширење и одолговлекување на конфликтот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Пародија: Членови ќе му се заколнуваат…

Луѓе од партијата блиски до Мицкоски се…

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: Како Мицкоски на Централен комитет…

Уредникот на Инфомакс, Александар Митовски, во денешната…

(Видео) Мицкоски никогаш не може да биде…

Како Груевски може да влијае врз пратениците…

(Видео) Ако Груевски се врати во Македонија,…

Мицкоски се договори со странците дека ќе…

(Во живо) Закон за амнестија е потребен,…

Факт е дека членот 353 од КЗ,…