Објавено на:

Кина: Никој не сака Tрета светска војна

t

Никој не сака почеток на Третата светска војна, сите страни мора да покажат воздржаност по прашањето за кризата во Украина и да не дозволат конфликтот да се прошири, изјави претставникот на кинеското Министерство за надворешни работи, Ванг Вебин на брифингот со новинарите.

„Нема некој кој би сакал почеток на Третата светска војна, се надеваме дека сите страни ќе останат мирни и воздржани и дека нема да дозволат ескалација на ситуацијата и постигнување мир што е можно поскоро“, рече дипломатот.

Ванг посочи дека во сегашната ситуација неопходно е да се поддржат дијалогот и преговорите за да се спречи ширење и одолговлекување на конфликтот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шпански весник: Меси се враќа во Барселона?!

Шпанскиот спортски дневен весник „Diario sport“ пишува…

Вардар поразен од Целје: Струшкиот турнир има…

Струшкиот ракометен турнир кој летово се одржува…

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Утре е Преображение Господово: Ова се народните…

Православна црква и нејзините верници утре го…

Кина забрзано купува злато: Увозот најголем во…

Кина забрзано купува злато. Кина купила повеќе…