Објавено на:

Кина повика на разум: Што ќе ви треба повеќе храна или оружје?

t

Повик на Кина за здрав разум: Што им треба повеќе на цивилите во Украина – смртоносно оружје или храна

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Жао Лиџијан рече дека Кина и обезбедува на Украина многу потребни хуманитарни материјали, како што се храна, детска формула, вреќи за спиење, јоргани и душеци отпорни на влага, додека САД и обезбедуваат на Украина смртоносно оружје.


Зборувајќи за ситуацијата во Украина и улогата на Америка, Жао потсети дека Соединетите Држави извршиле десетици илјади воздушни напади врз места како Сирија, Ирак, Авганистан и Сомалија во последните две децении, како и дека бројот на убиени цивили може да биде помеѓу 22.000 и 48.000.

Тој исто така потсети дека во март 1999 година, НАТО предводен од САД без мандат на Советот за безбедност на ОН флагрантно започна немилосрдна кампања за бомбардирање на СРЈ во текот на 78 дена, при што загинаа најмалку 2.500 невини цивили и беа ранети околу 10.000 луѓе, исто така главно цивили.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кина кон земјите од Г7: Гледајте си…

Пекинг го отфрли барањето на Г7 да…

Седум држави формираат заеднички систем за размена…

САД, Јапонија, Канада, Јужна Кореја, Тајван, Филипини…

Страшно: Се запали авион со 113 патници…

На аеродромот во Чонгкинг, Кина, се случи…

Шамари од Кина за САД: Отстранете ги…

Кина ги повика САД да престанат да…

(Видео) “Бесмртен полк” во Кина: Илјадници луѓе…

На социјалните мрежи се појавија видеа од…