Објавено на:

Кина подготвува “руско сценарио” : Се спремаат за најлошото

t

“Руско сценарио“: Кина се подготвува за најлошото.

Замрзнувањето и можното запленување на руските меѓународни резерви ја принудија Кина, втората по големина економија во светот, да размисли за заштита на сопствените средства. Загрозени се повеќе од три илјади милијарди долари.


Пекинг веќе го забрза процесот на напуштање на доларот, а освен тоа може да организира и продажба на американски државни обврзници, што силно би ги погодило САД и светската резервна валута.

Во Пекинг се одржа вонреден состанок. Според „Фајненшл тајмс“, на состанокот присуствувале претставници на Централната банка и Министерството за финансии, како и шефови на десетици домашни и меѓународни банки, меѓу кои и ХСБЦ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кина со закана: Ќе го вратиме Тајван

Пекинг нема да се двоуми да го…

Сенаторот Ковитиди: Американското „партнерство“ во Пафицикот е…

Механизмот инициран од САД за партнерство во…

Провокација за Кина: Американски воен авион изврши…

Американски воен авион P-8A Poseidon во петокот…

Путин на БРИКС: „Бараме излез од кризата…

Владимир Путин во својот говорна 14-тиот самит…

Самит на БРИКС: Кои ги критикуваше едностраните…

Кинескиот претседател Кси Џинпинг во четвртокот ја…