Објавено на:

Кина притиска: САД да одговорат дали Псаки или Нуланд лажат за биолабораториите во Украина

t

Кина ги повика САД да го решат спорот меѓу Викторија Нуланд и Џен Псаки.

Кина има едно прашање: Која од овие две дами не ја кажува вистината – заменикот државен секретар на САД или портпаролот на Белата куќа?


„Псаки рече дека САД не развиваат биолошко оружје. Сепак, Нуланд призна дека во Украина има „биолошки истражувачки капацитети“, а САД соработуваат со Украина за да спречат овие материјали да паднат во рацете на руската војска“, се вели во соопштението на кинеската амбасада во Казахстан.

Амбасадата ги повика САД да ја објаснат својата воено-биолошка програма и да одговорат на прашањата од меѓународната заедница.

.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Поранешен јапонски премиер: Америка покажа дека…

Поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе денеска изјави…

Зголемена стапка на дезертирање во амерканската морнарица:…

Вознемирувачка нова статистика покажува дека дезертирањата на…

Бајден: Поминуваме низ мрачен час од нашата…

„Ова повеќе не е само европско прашање,…

Трајанов: САД ќе ги седнат Македонија и…

ЕУ не решила ниту едно сложено прашање.…

САД ѝ замери на кинеската делегација: Не…

Кинеската делегација, по говорот на Зеленски во…