Објавено на:

Кина разви и тестираше дрон за промена на временските услови

t

Кина разви нов систем на дронови за модификација на временските услови, способен да детектира облаци, дожд, ветрови и аеросоли во воздухот на својата патека на летот.

Според Кинеската медиумска група, успехот на првиот лет означува пробив за беспилотни летала (UAVs) од кинеско производство за откривање и модификација на временските прилики.

Овие летала можат да придонесат за намалување на катастрофи и заштита на животната средина, објави Корпорацијата за воздухопловна наука и технологија.

„Платформата, која се карактеризира со големо оптоварување, долг животен век, ниски трошоци за одржување и брзо поставување, го заврши својот прв лет од 75 минути од аеродромот во северозападната кинеска провинција Шанки.

Меѓу новите функции се ласерско-микробранова двојна детекција, активно/пасивно откривање зглобови и детекција на самото место, соопшти еден од инженерите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кина апелира Русија и Украина да не…

Шефот на кинеската дипломатија, Ванг Ји, во денешниот…

Да беше во Македонија ќе го уанпредеа:…

Поранешниот кинески министер за правда Фу Женгхуа…

Си Џипинг: Кинеската армија треба да се…

Народноослободителната армија на Кина треба да се…

Кина воведе санкции против американски производители на…

Кина ги санкционира американските производители на оружје,…

Путин ги осуди провокациите на САД и…

Русија ги осудува провокациите на САД и…