Објавено на:

Кина се закани: Ќе возвратиме со сериозни мерки ако ни воведете санкции

t

Пекинг има намера да возврати со остри мерки, доколку Вашингтон воведе санкции кон Кина поради несогласувањето меѓу Русија и САД околу украинската криза, изјави во четвртокот портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Жао Лиџијан.

„Во процесот на решавање на односите со Руската Федерација, САД немаат право да воведат таканаречени санкции против кинески компании и поединци“, истакна портпаролот на брифингот. „Во спротивно, Кина ќе даде решителен и сериозен одговор.


Според дипломатот, санкциите на Вашингтон против Русија нема да направат ништо за да се реши проблемот во Украина. „Напротив, САД создаваат повеќе главоболки на овој начин“, додаде тој.

Како што истакна Жао Лиџијан, активностите на Вашингтон не само што предизвикуваат економска штета на страните, туку и „имаат [негативно] влијание врз процесот на политичко решение“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шведска во НАТО но со два услова,…

Шведската владејачка Социјалдемократска партија вчера објави дека…

Истражување на „Вестминстер“: Шест од десет млади,…

Речиси шест од десет млади, доколку имаат…

НБРМ со црна прогноза: Најновите оцени за…

Советот на Народната банка одржа редовна седница…

Грчки митрополит: Црквата во Цариград признава „Охридска“…

Вселенската Патријаршија како Мајка Црква, во 19…

Борел: Западен Балкан погоден од економска криза

Шефот на дипломатијата на ЕУ, Жосеп Борел,…