Објавено на:

Кина се подготвува за санкции како Русија, што се случува? – Пекинг нареди стрес тест за кинеската економија

t

Клучните кинески државни агенции, наводно, добиле инструкции да формулираат одговор доколку Пекинг добие слични санкции како оние наметнати на Русија од страна на САД.

Иако официјалните лица не открија точно зошто се наредени такви мерки, аналитичарот од Пекинг Тонг Захо тврди дека владините фигури се загрижени „стратешкиот конфликт меѓу Кина и Западот и можеби не е прашање дали тоа ќе се случи, туку кога ќе се случи , особено во врска со прашањето за Тајван“.


Поранешниот советник на Џон Кери, Едвард Фишман, предупреди дека кинеската економија нема да може да ги издржи санкциите. „Нема алтернатива за западниот финансиски систем“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Чулев: Оставки на Спасовски и Османи затоа…

На вчерашниот протест Оливер Спасовски и неговите…

Алијанса за Албанците: „Пукачот“ се бранел

Алијансата за Албанците реагираше по синоќешните настани…

Притвор за 12 демонстранти, кои беа уапсени…

Во врска со извршено кривично дело „учество…

(Видео) Полицијата стои додека фрлаат со камења…

Вчера се случи голем инцидент кога демонстрантите…

Апасиев: Со Шарена дојдовте, со Црвена ќе…

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев се огласи…