Објавено на:

Кина се подготвува за санкции како Русија, што се случува? – Пекинг нареди стрес тест за кинеската економија

t

Клучните кинески државни агенции, наводно, добиле инструкции да формулираат одговор доколку Пекинг добие слични санкции како оние наметнати на Русија од страна на САД.

Иако официјалните лица не открија точно зошто се наредени такви мерки, аналитичарот од Пекинг Тонг Захо тврди дека владините фигури се загрижени „стратешкиот конфликт меѓу Кина и Западот и можеби не е прашање дали тоа ќе се случи, туку кога ќе се случи , особено во врска со прашањето за Тајван“.

Поранешниот советник на Џон Кери, Едвард Фишман, предупреди дека кинеската економија нема да може да ги издржи санкциите. „Нема алтернатива за западниот финансиски систем“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

УАПСЕНИ СЕ УШТЕ ТРОЈЦА СРБИ, пренесува Канцеларијата…

Канцеларијата за Косово и Метохија соопшти дека…

Арсовска потврди: Славевски се потпишувал во име…

Трајко Славевски се потпишувал на списокот на…

(Во живо) Арсовска: И покрај сите опструкции…

Реализирани се преку 50% од проектите предвидени…

(Во живо) Мицкоски е способен за навреди,…

Кога гледате од која кујна доаѓаат сите…

ЕКСКЛУЗИВНО – Арсовска: Немам бугарско, имам чешко…

Трагично е некој кој има бугарски пасош…