Објавено на:

Кина се подготвува за санкции како Русија, што се случува? – Пекинг нареди стрес тест за кинеската економија

t

Клучните кинески државни агенции, наводно, добиле инструкции да формулираат одговор доколку Пекинг добие слични санкции како оние наметнати на Русија од страна на САД.

Иако официјалните лица не открија точно зошто се наредени такви мерки, аналитичарот од Пекинг Тонг Захо тврди дека владините фигури се загрижени „стратешкиот конфликт меѓу Кина и Западот и можеби не е прашање дали тоа ќе се случи, туку кога ќе се случи , особено во врска со прашањето за Тајван“.

Поранешниот советник на Џон Кери, Едвард Фишман, предупреди дека кинеската економија нема да може да ги издржи санкциите. „Нема алтернатива за западниот финансиски систем“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шпански весник: Меси се враќа во Барселона?!

Шпанскиот спортски дневен весник „Diario sport“ пишува…

Вардар поразен од Целје: Струшкиот турнир има…

Струшкиот ракометен турнир кој летово се одржува…

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Утре е Преображение Господово: Ова се народните…

Православна црква и нејзините верници утре го…

Кина забрзано купува злато: Увозот најголем во…

Кина забрзано купува злато. Кина купила повеќе…