Објавено на:

Кина се соочува со рекордна потрошувачка на струја поради високите горештини

t

Потрошувачката на електрична енергија во кинеските провинции Шандонг и Хенан, оваа недела достигнала рекордни нивоа, пред се поради употребата на клима уреди, бидејќи топлотните бранови ги погодија регионите северно од реката Јангце.

Оптоварувањето на енергетската мрежа во Шандонг изнесува 92,94 милиони киловати, што го надминува претходниот рекорд од 90,22 милиони киловати од 2020 година, објави кинеската државна телевизија, пренесува „Ројтерс“.


Во неколку градови во Шандонг, каде што е прогласен „црвен аларм“ поради високите температури, се забележани и историски големи оптоварувања на моќноста.

Потрошувачката на електрична енергија во Хенан во понеделникот достигнала врв од 71,08 милиони киловати, надминувајќи го претходниот рекорд од 65,34 милиони киловати.

За време на посетата на термоцентралата во провинцијата Хебеи, премиерот Ли Кечијанг порача дека Кина мора да го зголеми капацитетот за производство на јаглен за „одлучно да спречи прекин на електричната енергија“, објавија локалните медиуми.

Поради големите горештини, делови од Хебеи и блиските провинции Хенан и Шандонг се соочуваат со суша овој месец. Кинеската метеоролошка служба денеска издаде предупредувања „портокалов алам“ за високи температури во регионите на трите провинции.

За разлика од топлотниот бран на северот на Кина, во седум провинции на југот на земјата паѓа силен дожд, а торнадо помина низ јужната метропола Гуангжу, што минатата недела го прекина снабдувањето со електрична енергија на повеќе од 5.400 корисници.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Османи откри: Ова е најкритичен и неприфатлив…

Вметнувањето на протоколот во преговарачката рамка го…

Србија ќе има најмодерна заштита од град…

Природните непогоди, од почетокот на пролетта, многупати…

Османи: Македонскиот јазик станува еден од 25-те…

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи вели…

Протести во Грузија по недобивањето кандидатски статус…

Неколку десетици илјади луѓе се собраа вечерва…

Путин им се обрати на матурантите: Поставете…

Претседателот на Руската Федерација Владимир Путин им…