Објавено на:

Кина со жесток одговор до Г7: Гледајте си ja работата

t

Кина одговори на барањето на Г7 Пекинг да ја прекине поддршката за Русија, наведувајќи дека земјата одлучува за својата позиција и политика врз основа на „сопствените принципи“ и дека седумте земји членки треба да се фокусираат на своите прашања наместо да се мешаат во внатрешните работи на другите земји.

Изјавата дојде откако шефовите на дипломатиите на Г7 побараа од Пекинг „одлучно“ да ја повика Русија да ја прекине војната во Украина и да се воздржи од обезбедување економска и воена помош за Кремљ.

За време на прес-конференцијата во понеделникот, кинеското Министерство за надворешни работи Жао Лиџијан остро ги критикуваше барањата:

„Ги повикуваме земјите од Г7 вистински да се фокусираат на мирот и развојот ширум светот, да престанат да применуваат двојни или дури повеќекратни стандарди, да престанат да испраќаат воени авиони и бродови до границите на другите земји со или без причина да ја покажуваат својата сила, изјави Жао пред новинарите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вашингтон: Русија не го почитува последниот нуклеарен…

САД денеска соопшти дека Русија не го…

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Според Календарот на МПЦ, утре се празнува…

(Видео) Немаше проблем да се амнестираат терористите…

Во денешната епизода на Тешки муабети гостин…

Големо засилување за Арсенал – дојде Жоржињо

Досегашниот фудбалер на Челзи и италијански репрезентативец…

Не кажа само дали е македонски: За…

Министерката за одбрана Славјанка Петровска во вечерашното…