Објавено на:

Кина со жесток одговор до Г7: Гледајте си ja работата

t

Кина одговори на барањето на Г7 Пекинг да ја прекине поддршката за Русија, наведувајќи дека земјата одлучува за својата позиција и политика врз основа на „сопствените принципи“ и дека седумте земји членки треба да се фокусираат на своите прашања наместо да се мешаат во внатрешните работи на другите земји.

Изјавата дојде откако шефовите на дипломатиите на Г7 побараа од Пекинг „одлучно“ да ја повика Русија да ја прекине војната во Украина и да се воздржи од обезбедување економска и воена помош за Кремљ.

За време на прес-конференцијата во понеделникот, кинеското Министерство за надворешни работи Жао Лиџијан остро ги критикуваше барањата:

„Ги повикуваме земјите од Г7 вистински да се фокусираат на мирот и развојот ширум светот, да престанат да применуваат двојни или дури повеќекратни стандарди, да престанат да испраќаат воени авиони и бродови до границите на другите земји со или без причина да ја покажуваат својата сила, изјави Жао пред новинарите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шамар од Стејт департментот за Бугарија: Незаконски…

Акциите на бугарската влада за справување со…

ДИК ги објави резултатите: Ѓукановиќ е фаворит…

Државната изборна комисија на Црна Гора на…

Француската полиција “европски” уапси 101 демонстрант на…

Бројот на уапсени на демонстрациите во Париз…

(Видео) Крвава случка: Роми во Бугарија се…

Шест лица се повредени во масовната тепачка…

Арсовска гради мега-парк од 30.000 метри квадратни…

Започнува изградбата на новиот мега-парк во Чаир…