Објавено на:

Кина со закана кон Западот да не вовлекува трети земји во конфликтот на светските сили

t

Кина се изјасни „против обиди на трети страни да вовлечат земји од регионот во конфликт на светските сили“, објави руската државна новинска агенција Тасс.

– Кина отсекогаш играше конструктивна улога за помош во мировните преговори, изјавува Ванг Ји на вчерашниот состанок со претседатело на Казахстан, Касим-Жомарт Токајев, во Нур-Султан.

Во денешната ситуација, потребно е да се биде свесен за обидите на трети страни да вовлечат земји од регионот во конфликт на светските сили и да се избегнат нивните барања за заземање одредена страна. Кина никогаш нема да ги следи геополитичките интереси во централна Азија и нема да дозволи надворешни сили да започнат хаос во овој регион, се неговите зборови, а одредени медиуми пишуваат оти се насочени кон Западот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Прашуваат Американци каде е Украина, а…

На почетокот на руско-украинската војна, водител прави…

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Гутереш: Невозможно е горливите светски проблеми да…

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…