Објавено на:

Кина со закана кон Западот да не вовлекува трети земји во конфликтот на светските сили

t

Кина се изјасни „против обиди на трети страни да вовлечат земји од регионот во конфликт на светските сили“, објави руската државна новинска агенција Тасс.

– Кина отсекогаш играше конструктивна улога за помош во мировните преговори, изјавува Ванг Ји на вчерашниот состанок со претседатело на Казахстан, Касим-Жомарт Токајев, во Нур-Султан.

Во денешната ситуација, потребно е да се биде свесен за обидите на трети страни да вовлечат земји од регионот во конфликт на светските сили и да се избегнат нивните барања за заземање одредена страна. Кина никогаш нема да ги следи геополитичките интереси во централна Азија и нема да дозволи надворешни сили да започнат хаос во овој регион, се неговите зборови, а одредени медиуми пишуваат оти се насочени кон Западот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски јавно ѝ се заблагодари на Македонија…

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски преку објава на…

Со дронови гранатиран родниот град на Володимир…

Нападот на јужниот украински град во кој…

Русија ќе се развива и нема да…

Расизмот на Запад никаде не исчезна, затоа…

Земјите членки на ЕУ координирано ги повикуваат…

Земјите членки на Европската Унија денеска координирано…

(Видео) Мобилизираните руски регрути учат да пукаат…

Мобилизираните граѓани поминуваат обука за модерна борбена…