Кина стана помоќна од ЕУ – Се очекува до 2030 да биде најмоќната економија во светот

t

Се прогнозира дека до 2030 година Кина ќе стане најголемата светска економија, а засега само што ја надмина ЕУ.

За прв пат, економијата на Кина ја надмина економијата на цела Европска унија.

Бројките објавени оваа недела од Европската статистичка служба (Евростат) велат дека бруто домашниот производ (БДП) на ЕУ пораснал за 5,2 отсто за 2021 година, по рекордната рецесија во 2020 година.

Бруто домашниот производ ширум ЕУ изнесуваше нешто повеќе од 17 трилиони американски долари, враќајќи ја својата големина пред Ковид-19.

Од друга страна, Бруто домашниот производ на Кина за 2021 година се зголеми за 8,1 отсто, според бројките објавени минатиот месец од Националното биро за статистика на округот. Целогодишниот БДП резултираше со зголемување на вредноста на кинеската економија за 3 трилиони долари од 2020 година на 17,7 трилиони во 2021 година, скокајќи пред ЕУ.

Втората по големина економија во светот имаше значителна корист за време на кризата „Ковид-19“ од нејзиниот статус како фабрика во светот. Сепак, најголемиот дел од економските придобивки за Кина беа поттикнати од силно индустриско производство и извоз.

Меѓутоа, Кина во голема мера ја следеше политиката на нулта „Ковид-19“, што значеше дека земјата честопати затвора цели градови во обид да го спречи ширењето на вирусот.

Резултатот беше дека додека производствениот сектор во земјата продолжува да напредува, растот на услугите, потрошувачката и инвестициите не успеаја да се вратат на нивоата пред пандемијата поради локализираните епидемии низ целата земја што спречија враќање во нормала.

Стапката на раст на БДП на Кина лесно ја надмина целта на владата за раст над шест проценти, а сега се очекува земјата да учествува со повеќе од 18 проценти од глобалниот БДП.

Додека земјата се оддалечи од најлошото од пандемијата, аналитичарите предупредуваат дека земјата сè уште се опоравува од слабиот сектор на недвижности во кој компаниите пропаднаа минатата година.

Слично на тоа, ЕУ допрва треба целосно да се опорави од строгите ограничувања од варијантата Омикрон, што доведе до построги ограничувања низ економскиот блок, што резултираше со помали потрошувачки трошоци и тесни грла на синџирот на снабдување, што влијае на производството.

Способноста на Кина да го престигне блокот беше делумно под влијание и на повлекувањето на Обединетото Кралство од ЕУ по Брегзит. БДП на Обединетото Кралство од 2,7 трилиони долари беше втор по големина во блокот по Германија.

Пекинг има уште многу да помине пред да стане најголемата економија на планетата.

Во извештајот минатиот месец, британската консултантска куќа Центар за економија и бизнис истражувања (CEBR) прогнозираше дека се очекува Кина да ги надмине САД како најголема светска економија до 2030 година.

Во 2021 година, БДП на САД изнесуваше нешто помалку од 23 трилиони долари, што е зголемување од 2,10 трилиони долари во однос на бројките од 2020 година.

Извештајот на CEBR прогнозира дека американската економија ќе продолжи да расте без ниту еден од потребните скокови во растот за да го задржи своето водство. Исто така, се додава дека огромниот базен на инженери во Кина ќе биде значаен двигател на растот за разлика од САД, кои не можат да извлечат исто ниво на висококвалификувана работна сила.

Во последниве години кинеските лидери го префрлија својот фокус од постигнување максимални нивоа на раст на БДП во фаза на висококвалитетен раст.

Кинескиот претседател Си Џинпинг на 19. Национален конгрес на Комунистичката партија на Кина во 2017 година рече дека економијата на земјата преминува од фаза на брз раст.

Ова значеше дека земјата сега бара да инвестира и да произведува поквалитетни добра преку иновации и технолошка самодоволност.

Во извештајот за кинеските реформи кон поквалитетен раст, Светската банка рече дека земјата треба да воспостави ребаланс „од надворешна кон домашна побарувачка и од инвестиции и раст предводен од индустријата до поголема зависност од потрошувачката и услугите“.

Во извештајот се додава дека земјата, исто така, ќе треба да премине од економија со висока во нискојаглеродна економија. Кина е веќе светски лидер во бројките за производство на обновлива енергија и моментално е најголем светски производител на енергија од ветер и сончева енергија. Го има и најголемиот пазар на електрични возила во светот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Митовски: Никогаш, никому американците не влепиле ваков…

Не дека многу ги почитувам или поздравувам…

Пекинг е премногу зафатен за да го…

Највисокиот функционер на Тајпеј рече дека меѓународната…

Републиканците најавија гласање на импичмент за Бајден

Републиканците во Претставничкиот дом на САД во…

Јакимовски за тушот од О’Брајан за Мицкоски:…

Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, на Фејсбук…

Северна Кореја отфрли разговори со „дволичните“ САД

Пјонгјанг ја отфрли понудата за продолжување на…