Објавено на:

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага за саботажата на Северен тек

t

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва за истрага на саботажата во Северен поток, изјави на својот канал Телеграм, Дмитриј Полјански, првиот заменик постојан претставник на Русија во ОН.

„Коавтори на текстот беа Кинезите, а може да се појават и други земји“, напиша тој.

Се прецизира дека во документот се повикува генералниот секретар на организацијата Антонио Гутереш да формира комисија која ќе го истражи инцидентот на гасоводите. Како што истакна Полјански, Москва совесно вршеше стручна работа на текстот еден месец и ги отстрани сите контрадикторни точки за конструктивно настроените партнери.

Дипломатот нагласи дека на претставниците на западните земји, кои демонстративно не учествуваа во креирањето на нацрт-резолуцијата, им остана само еден „аргумент“. Според него, тие може да инсистираат на тоа дека не е потребна меѓународна истрага поради целосна доверба во информациите дадени од Данска, Шведска и Германија.

„И ова и покрај фактот што дистрибуиравме кореспонденција, од која е јасно дека ние, како директно погодена сила, немаме причина да им веруваме на овие истраги“, додаде Полјански.
Резолуцијата е предвидено да се гласа на 27 март во 22 часот по московско време.
Во септември минатата година, два руски извозни гасоводи за Европа, Северен тек и Северен тек 2, експлодираа одеднаш. Германија, Данска и Шведска не ја исклучија можноста за насочена саботажа. Обвинителството на Русија поведе случај за акт на меѓународен тероризам.

Американскиот новинар, добитник на Пулицеровата награда Сејмур Херш на 8 февруари ја објави својата истрага за саботажата на Северен тек, во која, цитирајќи сопствен извор, изјавил дека експлозивни направи под руските гасоводи биле поставени во јуни 2022 година под закрила на вежбите на Балтопс од страна на САД. Нуркачи на морнарицата со поддршка на норвешки специјалисти. Според Херш, операцијата била одобрена од американскиот претседател Џо Бајден.
На почетокот на март, „Њујорк тајмс“ објави разузнавачки информации дека проукраинска група стои зад нападот на „Северен поток“, но нејзините планови не биле нужно познати на раководството во Киев. Потоа слични материјали објавија уште неколку големи западни медиуми.
Претседателскиот портпарол Дмитриј Песков ги нарече публикациите за украинската трага координирано полнење во печатот со цел да се сврти вниманието. Самиот Владимир Путин ја опиша оваа верзија како целосна глупост, истакнувајќи дека таква саботажа можат да вршат само специјалисти со технолошка поддршка на која било држава.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Медведев го смрзна светот: Ова води до…

Испораките на странско оружје за Украина водат…

Зеленски со зборовите на Путин: Ќе возвратиме…

Украина ќе возврати на сите руски напади,…