Објавено на:

КИНА ЌЕ ГО ЗАПИРА ИЗВОЗОТ НА ГОРИВО!

t

Пекинг им порача на кинеските државни рафинерии да размислат за запирање на извозот на бензин и дизел во април бидејќи војната во Украина предизвикува загриженост за снабдувањето, изјавија во средата неколку извори познавачи на ова прашање.

„Ова е за да се спречи недостиг бидејќи независните рафинери се под голем притисок да ја намалат пропусната моќ во услови на зголемени цени на суровата нафта“, рече еден извор со познавање на дискусиите.


ИЗВОР: РОЈТЕРС

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ако Македонија не знае, Бугарија знае како:…

Во Кресна е отворена фото-документарна изложба посветена…

Џафери е убеден: Ќе добиеме датум за…

Во политичкиот дел на Програмата за парламентарна…

Паника во Србија, стигна заканувачко писмо: Водата…

Ново заканувачко писмо: Ги здруживме силите со…

Официјално: Финска и Шведска одредија датум за…

МНР на Финска: Потпишано барањето за влез…

Утврдена делегацијата за стратешки дијалог со САД:…

Владата на Република Македонија на денешната 45-та…