Објавено на:

Кинезите веќе се истоварија на Соломонските острови

t

Кина тренира со својот нов безбедносен партнер во Пацификот. Кинеската полиција почна да ги обучува своите колеги од Соломонските Острови, објави во неделата островската држава.

Обуката се одржа во штабот на полициските сили на Кралските Соломонски Острови и вклучи вежбање „основни вештини за ракување со опремата, основни вештини за преживување, самоодбрана и контранапад, држење и движење“, соопштија од островската влада.

Вежбите доаѓаат по безбедносниот договор потпишан од Пекинг и Хонијара кон крајот на април – договорот дополнително ги влошува веќе заладените врски меѓу Австралија и Кина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Одобрена за употреба првата бивалентна вакцина против…

Првата бивалентна засилувачка вакцина на Модерна против…

Меѓународната на нозе: Британец, Швеѓанец и Хрват…

Уште пет странски платеници кои се бореле…

Како да е проколнат: Се запали автобус…

Повторно затворен автопатот Тракија кај Бургас поради…

Донацијата за Украина нема да влијае на…

Три одлуки за донирање на воена помош…

Македонија не е меѓу нив – Путин:…

Русија високо ги цени своите сојузници и…