Кинеската армија се закани: Ќе спречиме аква било форма на мешање на надворешни сили и сепаратистички обиди за „независност на Тајван“

t

Кинеската армија ќе преземе ефективни мерки за да го спречи надворешното мешање и обидите да се постигне независност на Тајван, вели портпаролот на Кинеското Министерство за одбрана Тан Кефеи.

Новинар: Според медиумите, Агенцијата за одбранбена безбедносна соработка под контрола Министерството за одбрана на Соединетите држави во вторникот објави дека американскиот Стејт департмент одобрил план за продажба на оружје во вредност од 95 милиони американски долари на кинескиот регион Тајван, кој вклучува воени технологии и соодветна опрема, професионална и техничка помош на тајванскиот систем за воздушна одбрана Патриот. Кој е вашиот коментар?

Висок полковник Тан Кефеи, портпарол на кинеското Министерство за национална одбрана:
-Продажбата на оружје на САД на регионот на Тајван во Кина сериозно го прекршува принципот една Кина и одредбите од трите заеднички коминикеа Кина-САД, особено Коминикето од 17 август, грубо се мешаат Внатрешните работи на Кина, сериозно го поткопуваат суверенитетот и безбедносните интереси на Кина и сериозно им наштетуваат на односите меѓу двете земји и нивните војски, а исто така сериозно го саботираат мирот и стабилноста преку Тајванскиот теснец. Кина цврсто се спротивставува на ова, а имаме и официјален одговор до американската страна.

Тајван е неотуѓив дел од кинеската територија. Прашањето за Тајван се однесува на основните интереси на Кина и не дозволува странско мешање. Кина ги повика САД да се придржуваат до принципот „една Кина“ и одредбите од трите заеднички коминикеа Кина-САД. Веднаш да го отповикаат планот за продажба на оружје и да ги прекинат воените врски со Тајван, за да се избегне предизвикување дополнителна штета на односите меѓу двете земји и нивните војски. Кинеската Народноослободителна армија ќе преземе цврсти и силни мерки за да спречи каква било форма на мешање на надворешни сили и сепаратистички обиди за „независност на Тајван“ и одлучно ќе го брани националниот суверенитет и безбедносните интереси на Кина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Американски сенатор спаси колешка од задушување

Сенаторот Ренд Пол го искористи Хајмлиховиот зафат…

Косовско обвинителство: Фалсификуваните евра се печатени во…

Специјалното обвинителство на Република Косово, по запленувањето…

Денес е строг Божиќен пост и сеќавање…

Oд градот Анкира Галатиска. Роден и воспитан…

Времето денес променливо облачно со слаб ветер

Променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува…

(Видео) Американски топ дипломат го уништи Христијан…

Заменикот на државниот секретар на САД, О'Брајан…