Објавено на:

Кинескиот амбасадор во САД: Да знаевме дека има војна, ќе се обидевме да ја спречиме

t

Кинескиот амбасадор во САД Чин Ганг изјави дека кинеската Влада не знаела дека ќе има војна во Украина.

-Тврдењата дека Кина знаела, се согласила или премолчено ја поддржувала оваа војна се чиста дезинформација. Сите овие тврдења служат само за префрлање на вината кон Кина и фрлање кал врз Кина, изјави кинескиот амбасадор за весникот „Вашингтон пост“.

Тој изјавата ја даде по повод коментарите и медиумските шпекулации и тврдења дека Кина наводно од претходно знаела за руската воена акција и дека наводно побарала од Русија да ја одложи до завршувањето на Зимските олимписки игри.

-Во Украина има повеќе од 6.000 кинески граѓани. Кина е најголемиот трговски партнер и на Русија и на Украина и најголем увозник на сурова нафта и природен гас во светот, истакна Чанг.

Тој нагласи дека конфликтот меѓу Русија и Украина не и носи ништо добро на Кина.

-Да знаеше Кина за непосредната криза, ќе се обидевме да ја спречиме, рече кинескиот амбасадор во Вашингтон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ѓукановиќ: Време е за нови избори, за…

Претседателот на Црна Гора и лидер на…

Ковачевски вели: Борбата со корупцијата мора да…

Претседателот на Владата на Македонија Димитар Ковачевски…

(Видео) Полицијата во Дагестан испука предупредувачки истрели…

Полицијата во руската република Дагестан денеска испука…

Директорот на Фајзер се зарази со коронавирус…

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла (60)…

ФФМ повика на поддршка и апелира на…

„Ги повикуваме сите љубители на фудбалот и…