Објавено на:

Кинескиот амбасадор во Франција: Ќе го вратиме Тајван секако, ако треба и со војска!

t

Кинеско-тајванскиот спор не може да се спореди со руско-украинскиот конфликт, бидејќи Тајван отсекогаш бил составен дел на Кина уште од античко време, а не посебна држава. Затоа, Пекинг, декларирајќи ги своите права на островот, го штити суверенитетот и територијалниот интегритет на својата земја.

Ова го изјави кинескиот амбасадор во Франција Лиу Шаи во интервју за францускиот весник Livre Noir.

Ќе го вратиме Тајван со сите средства, вклучувајќи ја и војската, рече дипломатот, зборувајќи за нефлексибилноста на позицијата на Пекинг по ова прашање.

Амбасадорот е убеден дека порано или подоцна островот дефинитивно ќе се врати во „прегратките на татковината“. Во исто време, тој истакна дека кинеските вооружени сили се постојано борбено подготвени.

Непосредно пред тоа, во Пекинг беше изразен протест против летот на американски патролен авион P-8 Poseidon над водите на Тајванскиот теснец, кој го дели островот од континентална Кина. Кинезите го нарекоа чинот на американската војска прекршување на меѓународните правила кои имаат за цел да ја дестабилизираат ситуацијата во регионот.

Во моментов, позициите на Пекинг и Вашингтон не се совпаѓаат по многу прашања, вклучително и Тајван. Силите на Народноослободителната армија (ПЛА) редовно организираат воени вежби на нивната флота и авијација во непосредна близина на островот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кина разви и тестираше дрон за промена…

Кина разви нов систем на дронови за…

Фенгхе: Кина не може да се “скроти”,…

Кинеската Народноослободителна армија не се плаши од…

Црвен аларм во Кина: Најмногу заразени со…

Во Кина се регистрирани повеќе од 2.400…

“Глобал Тајмс”: Европа нема да ги жртвува…

Европа ги трпи последиците од украинската криза…

Нови провокации: Американски пратеници во посета на…

Делегација американски пратеници денеска пристигна во Тајван,…