Објавено на:

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји ќе ја посети Русија

t

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји ќе ја посети Русија од 18 до 21 септември за да учествува на 18-та рунда кинеско-руски стратешки безбедносни консултации, изјави портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи, Мао Нинг.

„На покана на секретарот на Советот за безбедност на Руската Федерација, Николај Патрушев, членот на Политбирото на Централниот комитет на Кинеската Комунистичка партија (ККП) и министер за надворешни работи Ванг Ји ќе ја посети Русија од 18 до 21 септември“, наведе портпаролката во изјавата.

Минатата недела, портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, објави дека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и неговиот кинески колега Ванг Ји ќе разговараат на 18 септември во Москва. Според портпаролката, двајцата министри ќе разменат мислења за војната во Украина, како и за прашањето за обезбедување стабилност и безбедност во азиско-пацифичкиот регион.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…