Објавено на:

Кинескиот претседател: Ќе ја зајакнеме комуникацијата со ЕУ!

t

Кина ќе продолжи да ја зајакнува комуникацијата и координацијата со Европската унија, изјави кинескиот претседател Си Џинпинг на средбата во Пекинг со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел.

Си му пренел на Мишел дека се надева дека земјите-членки и институциите на ЕУ ќе воспостават објективна и правилна перцепција за Кина, објави кинеската CTV.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ванковска: Кога ќе се свестиме дека овде…

Повлекувањето на бугарскиот амбасадор од Македонија е,…

Срѓан Керим: Македонија од ЕУ заслужува поинаков…

Ситуацијата со Бугарија треба да се реши…

Дачиќ: Членството во ЕУ останува стратешка цел…

Членството во Европската Унија останува стратешка цел…

ЕУ да даде приоритет на интеграцијата на…

Италијанската премиерка Џорџа Мелони изјави денеска дека…

Проширувањето се враќа меѓу првите три приоритети…

Европскиот комесар за проширување, Оливер Вархеји, порача…