Објавено на:

Кинеските медиуми “во војна” со Западот: После украинската САД ќе создаваат нови и нови кризи низ целиот свет

t

Кинески медиуми: По Украина, Западот ќе предизвика криза по криза во целиот свет

По конфликтот во Украина, Западот ќе продолжи да предизвикува криза по криза низ целиот свет, бидејќи му требаат нови непријатели, пишува кинескиот весник „Глобал тајмс“.

„САД ја претпочитаат стратегијата „демократија против автократија“ наместо да се забавуваат со внатрешни реформи и да се прилагодуваат на промените во глобалниот светски поредок“, пишува весникот, истакнувајќи дека Западот, на чело со Соединетите држави, никогаш нема да може да прифати нешто како нив.

Затоа создадоа непријателска слика за СССР, а потоа и Русија, водејќи политика на проширување на НАТО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кина апелира Русија и Украина да не…

Шефот на кинеската дипломатија, Ванг Ји, во денешниот…

72% од Американците не сакаат Бајден да…

72 отсто од Американците не сакаат Бајден…

Ковачевски им порача на Македонците во САД…

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски синоќа се…

“Да знаат со што си имаат работа”:…

Русија ќе му ја покаже на американскиот…

Да беше во Македонија ќе го уанпредеа:…

Поранешниот кинески министер за правда Фу Женгхуа…