Објавено на:

Кинески експерт предупредува: Доларот се претвори во црна дупка – Во секој момент може да ги уништи богатствата на државите и поединците!

t

Соединетите Држави ги прекршија главните принципи на капиталистичката пазарна економија и се подготвени да го нарушат глобалниот политички и економски поредок, изјави во четвртокот за руската новинска агенција РИА Ванг Заибанг, висок истражувач во кинескиот институт Таихе.

Според експертот, Саудиска Арабија и другите блискоисточни сојузници на САД станале незадоволни од активностите на Вашингтон во последниве години.

„Денешната Америка е несигурна и недоверлива“, рече тој, истакнувајќи дека тоа е причината зошто Ријад и Пекинг ги забрзаа дискусиите за прашањето за трговија во кинески јуани. Доколку разговорите бидат успешни, тие ќе имаат големо влијание врз кинеско-саудиската нафтена соработка, меѓународните монетарни односи и целиот финансиски поредок, додаде тој.

„Доларот се претвори во огромна црна дупка, која во секое време може да го уништи богатството на земјите и поединците“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вртоглав пад на еврото во однос на…

На светските пазари вредноста на доларот во…

Експерти: Договорот меѓу Путин и Ердоган е…

За билатералната соработка меѓу двете земји е…

Курсна листа на НБРМ: Еврото повторно го…

Според податоците на Народната банка на Република…

Значителен раст на доларот во однос на…

На светските берзи вредноста на доларот во…

Благ пад на вредноста на доларот и…

Доларот падна втор ден по ред, a…