Објавено на:

Кирби: Во следните денови Украина ќе добие уште една тура воена помош

t

Портпаролот на Пентагон, Џон Кирби денеска најави дека следните денови ќе има нова американска помош за Украина.

„Водени од желбата да им обезбедиме (на Украинците) средства, неопходни за победа на бојното поле, веќе ветивме повеќе од 13 милијарди долари воена помош за украинските сили. Ќе продолжиме со нашата поддршка и во следните денови ќе објавиме поголема помош“, истакна Кирби.

На Денот на независноста на Украина, 24 август, американскиот претседател Џо Бајден соопшти дека Киев ќе добие американска помош во износ од речиси три милијарди долари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски не е задоволен од максималната цена…

Европската унија, Г-7 и Австралија се договорија…

Урнебесно: Холандскиот премиер му се извини на…

Премиерот на Холандија му одговори на американскиот…

Поранешен советник во ЦИА: Жал ми е,…

Загубите на вооружените сили на Украина и…

Естонија купува американски ХИМАРС!

Естонија, земја-членка на НАТО, која граничи со…

Британците откриваат: Елиминација на државниот врв, заземање…

Британскиот истражувачки центар за одбрана и безбедност…