Објавено на:

“Клиентите” на балканската мафија се жалат: Го мешаат кокаинот со шеќер

t

„Клиентите“ на т.н Балканска мафија која ја сочинуваат Кавачкиот, Шкаљарскиот и кланот на Дарко Шариќ се повеќе се жалат дека не добиваат чист кокаин туку дека дрогата е помешана со шекер.

Таквата имама за првпат ја направил Младен Радуловиќ, морнар од Бар кој бил уапсен во 2020 година на бродот „Будва“ во Хамбург поради сомнение дека учествувал во шверцот на половина тон кокаин кој тргнувал од германското пристаниште за Нигерија.

Дрогата била натоварена на товарен брод во бразилското пристаниште Сантос, заедно со наливен шеќер што црногорскиот брод го транспортирал до пристаништето Казабланка.

Шеќерот бил истоварен во Мароко, а на бродот бил сокриен половина тон дрога, кој германската полиција го пронашла и запленила во товарниот простор во Хамбург. Екипажот на бродот го сочинувале 23 морнари од Црна Гора, меѓу кои и осомничениот Радуловиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Грчките служби спречија пренесување на кокаин од…

„Kланот „Америка“ е најдолговечниот, веројатно најмоќниот, но…

Пронајден кокаин кај 23-годишник од Охрид

На 14.09.2022 во 18.50 часот во Охрид,…

Апсење на патот Кичево – Македонски Брод:…

Денеска (14.08.2022) во 01.30 часот, од полициски…

Шокантна глетка за германската полиција: Пронајдоа бебе…

Полицијата во Брисел наиде на шокантна глетка…

Акција на МВР: Спречен обид за шверц…

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција…