Кличко до Германците: Си играте мајтап со нас – Германија и испрати 5 илјади шлемови на Украина

t

Министерката за одбрана на Германија Кристина Ламбрехт рекла после седницата на Одборот за одбрана во Бундестагот дека се работи за јасен сигнал и порака: “Со вас сме“.

Таа го поздравила повторно покренувањето на разговорите за решавање на украинскиот конфликт.

“Работиме на тоа конфликтот сред Европа да се реши по мирен пат“, рекла Ламбрехт.

Украина во повеќе наврати побарала од европските земји, исто така и Германија, помош во оружје како би се одбранила од можен напад на Русија, но таа помош е одбиена од официјален Берлин.

Украинската влада побарала со писмо упатено до Министерството за надворешни работи на Германија 19. јануари помош во опрема и навела меѓу другото и потреба за шлемови и заштитни прслуци.

Кличко меѓутоа, изразил недоразбирање поради однесувањето на Берлин.

Немам зборови за однесувањето на германската влада“, рекол за дневникот Билд и додал:

“Министерката за одбрана очигледно не разбрала дека имаме работа со одлично опремена руска војска, која во секој момент може да започне инвазија на Украина. 5.000 шлемови се виц. Како Германија понатаму ќе не подржува? Можеби со перници“

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц бара светот да се обедини околу…

Германскиот канцелар Олаф Шолц остро ја нападна…

Лавров удри по ЕУ: Нацистите ќе влезат…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, предлага…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Кадиров “воскресна”: Жив и здрав сум!

На официјалниот Телеграм канал на чеченскиот лидер,…

Средба Османи-Бербок: Германија е најгласен поддржувач на…

Во рамки на учеството на 78-то Генералното…