Објавено на:

Кличко: Како што Албанците се бореа против српската окупација, Украинците се борат против Русите

t

Во разговор за швајцарскиот весник „Ле кантон 27“, градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, кој е во Давос, им се заблагодарил на Албанците и на Косово за воената поддршка, но и за солидарноста со украинскиот народ, порачувајќи дека Украинците се борат против рускиот окупатор, како Албанците еднаш против српскиот окупатор „.

„Многу ми е драго што за прв пат запознав албански новинар, што е добра можност да ви пренесам порака на вас, албанскиот народ на Балканот. Слушнавме и читавме дека сте Албанци, како и ние Украинците, луѓе на мирот, слободољубието и „Денес се бориме против рускиот режим кој се обидува да ја окупира Украина, како вие кои некогаш бевте окупирани од Србија…“, изјави Кличко за швајцарскиот весник.


Градоначалникот на Киев, кој е и поранешен светски шампион во бокс, им се заблагодари на Албанците за солидарноста со Украина, како од воен аспект, така и од хуманитарна помош.

„Верувам дека ние во Украина, покрај Бога, ќе ја вратиме оваа поддршка и на нашата земја, на нашиот народ. Благодарам Косово, благодарам Албанци. Како што сте ослободени од Србија, така и ние ќе бидеме ослободени од Русија“, рече Кличко.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кличко од Али Екпрес: Му се јавувал…

Според портпаролката на Гифи, Лиза Фрихс, првите…

Србија ќе има најмодерна заштита од град…

Природните непогоди, од почетокот на пролетта, многупати…

Хркаловиќ се враќа во домашен притвор: Детали…

Поранешниот државен секретар во МВР Дијана Хркаловиќ…

Шолц: Западен Балкан може да му верува…

Германија ќе продолжи да ги поддржува земјите…

Албанскиот новинар Шабан Мурати: Белград има интерес…

Европските и балканските дипломатски кругови беа шокирани…